Články a zajímavosti
Co můžete poznat v policejním muzeu
Odhalováním, vyšetřováním a prevencí trestné činnosti se zabývá kriminalistika, jenž se postupně vyvinula v obsáhlý vědní obor s bohatým teoretickým zázemím a širokou škálou praktické aplikace. A její cíl? Aby žádný trestný čin nezůstal neodhalen a stejně tak, aby žádný člověk nebyl nespravedlivě stíhán.
Právě kriminalistika, které je v Muzeu Policie ČR věnováno několik sálů, přispívá k úspěšnému a zřejmě nekonečnému boji s kriminalitou. Nese s sebou efektivní metody pro práci policejních a justičních orgánů a samozřejmě i znalců v různých oborech. „Až do minulého století věnovalo lidstvo zločinu a zločinci poměrně malou pozornost, nepřihlížejíc k těm různým činitelům a okolnostem, jež provázejí každý spáchaný trestný čin. Dopustil-li se kdo - podle tehdy platných norem zločinu, nebo byl z jeho spáchání podezřelým, byl potrestán a více se o záležitosti nikdo nestaral....“ (Lebeda J.: Učebnice kriminalistiky, Praha 1931, str. 7)...
Historie areálu Karlova
Muzeum Policie České republiky je umístěno v areálu pražského Karlova, který byl založen roku 1350 českým králem a pozdějším římským císařem Karlem IV. pro augustiniánský klášterní řád.
Ministři vnitra
Soupis ministrů vnitra od roku 1918 do současnosti.
První kroky daktyloskopie
V jedné z vitrín policejního muzea si může návštěvník všimnout zvláštních krabiček s neméně specifickým obsahem. Starší z nich by při troše dobré vůle mohla sloužit i jako kosmetický kufřík pro krásy chtivou dámu a snad i pro uložení drobného šperku. Potažena tmavě rudou kůží, s malými zásuvkami, však sloužila daktyloskopům v prvním desetiletí 20. století.
Historie identifikace zločinců
V„Až do minulého století věnovalo lidstvo zločinu a zločinci poměrně malou pozornost, nepřihlížejíc k těm různým činitelům a okolnostem, jež provázejí každý spáchaný trestný čin. Dopustil-li se kdo podle platných norem zločinu, nebo byl z jeho spáchání podezřelým, byl potrestán a více se o záležitosti nikdo nestaral...“ /Josef Šejnoha, 1931/
Bezpečnostní poměry ve Velké Praze - 30. léta
Do začátku třicátých let prožila poválečná a porevoluční Praha strmý vývoj z tichého města v metropoli státu a na velkoměsto, které trápil vzrůst kriminality, jako jev pociťovaný v celém světě, zvlášť pak ve městě rychle rostoucím, jak uváděl tehdejší denní tisk.
V přiložených souborech:
Historie - učitelka života.
Stručný náhled do české policejní historie a pozvání do policejního muzea v bývalém klášteře v Praze na Karlově.
Pořádkové jednotky Sboru národní bezpečnosti a 17. listopad 1989.
Článek se stručně zabývá organizací a činností PJ SNB na konci 80. let.