Rytíři nebes, 311. československá peruť
Výstava připomíná hrdinství a osudy československých letců, příslušníků Roayal Air Force (RAF), během druhé světové války i po návratu do vlasti.
Výstavu pořádají ve spolupráci s Muzeem Policie ČR Jan a Sabina Kratochvílovi, Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. století, Ústav K2001, z.ú. a Muzeum RAF Brno.
Českoslovenští letci ve službách Royal Air Force (RAF) jsou spojováni zejména s bitvou o Británii, méně jsou známé další letecké operace, kterých se účastnili, zejména ta na podporu vyloďujících se vojsk v Normandii v červnu 1944. První československé perutě RAF se začaly v Británii formovat v červenci 1940. Šlo o 310. stíhací a 311. bombardovací peruť.
Výstava připomíná prostřednictvím uniforem i osobních věcí a deníků hrdinství a osudy československých letců, příslušníků RAF, během druhé světové války i po jejím skončení. Mimo jiné jsou to osudy Vladimíra Nedvěda, který byl od roku 1942 velitelem 311. perutě. Přežil pád plně naloženého bombardéru, který spadl ještě v Británii. Zachránil z něj druhého pilota a ještě se vrátil pro střelce ve chvíli, kdy už začaly vybuchovat naložené bomby. Po komunistickém převratu odešel s celou rodinou do exilu.
Výstava je přístupná v době otevření muzea do 27.2. 2022 denně mimo pondělí od 10.00 do 17.00 hodin.