80. výročí přestřelky na Požárech
Nejznámější z první vlny československých vojenských výsadků z Velké Británie v letech 1941 - 1942 byla operace Anthropoid (rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík) s úkolem zlikvidovat zastupujícího říšského protektora a válečného zločince Reinharda Heydricha. Na území okupovaných Čech a Moravy ale tehdy směřovaly i letecké výsadky dalších zpravodajských a diverzních skupin...
28. dubna 1942 seskočily na Požárech u Křivoklátu čs. paraskupiny Bioscop, Bivouac a Steel. 30. dubna 1942 zde při pokusu o vyzvednutí ukrytého materiálu došlo k přestřelce s četnickou hlídkou. Při tom přišli o život člen paraskupiny Zinc rotmistr čs. zahraniční armády Arnošt Mikš a četnický strážmistr František Ometák, paradoxně sám též účastník tajného protinacistického odboje. 31. května 1942 nacisté zavraždili četnického strážmistra Františka Mikše a Antonína Mikše, mladší bratry padlého výsadkáře...
Těmto tragickým událostem je věnována malá výstava v 1. patře expozice Muzea Policie ČR, jejíž součástí jsou i některé předměty a doklady z pozůstalosti po Arnoštu Mikšovi (do 31. 8. 2022) . Bližší informace můžete také nalézt na těchto stránkách ve složce Osobnosti - Vzpomínky na Františka Mikše a Františka Ometáka.
30. dubna 2022 proběhly tyto veřejně přístupné akce: pietní akt u hrobu stržm. Františka Ometáka na hřbitově v Mutějovicích, pietní akt u rodného domu bratrů Mikšových v Janově č. 21, pietní akt u pomníku nadporučíka in memoriam Arnošta Mikše na Požárech u Křivoklátu, komentovaná rekonstrukce události a seskok parašutistů.
4. května 2022 na obecním úřadě v Mutějovicích se k tomuto tématu konala přednáška badatele a pracovníka Muzea Policie ČR por. v.v. René Černého.
14. května 2022 v Bělči na Karlštejnsku u domu č. 60 byl slavnostně odhalen pomník Josefa Kusého, který zde poskytoval úkryt rtm. Arnoštu Mikšovi.
Tyto akce se uskutečnily díky aktivní účasti zmíněných obcí, pamětníků, badatelů a dobrovolníků.