MUZEUM POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Ke Karlovu 1, 120 00 Praha 2 najdi na mapě >>

telefon: 224 923 619 pokladna: 974 824 855

Běžící výstavy

Bílý kruh bezpečí - 30 let pomáháme obětem
Nadace policistů a hasičů - pomáháme již 20 let
Tváře Evropy/Faces of Europe

Stálé expozice

Ochrana obyvatelstva
Letecká služba Policie ČR - Napříč časem
Sto let bezpečnostních sborů

Dopravní hriště

Dětské dopravní hřiště je v provozu od dubna do října s ohledem na počasí.

více informací o provozu

Slavín

Databáze padlých

Muzeum
						Policie České republiky - areál Karlov, Praha 2-Nové Město -
						idatabaze.czMuzea
						- idatabaze.cz
Bezbariérový přístup

80. výročí přestřelky na Požárech

30.04.202230. 9. 2022
80. výročí přestřelky na Požárech

Nejznámější z první vlny československých vojenských výsadků z Velké Británie v letech 1941 - 1942 byla operace Anthropoid (rotmistři Jan Kubiš a Jozef Gabčík) s úkolem zlikvidovat zastupujícího říšského protektora a válečného zločince Reinharda Heydricha. Na území okupovaných Čech a Moravy ale tehdy směřovaly i letecké výsadky dalších zpravodajských a diverzních skupin...

28. dubna 1942 seskočily na Požárech u Křivoklátu čs. paraskupiny Bioscop, Bivouac a Steel. 30. dubna 1942 zde při pokusu o vyzvednutí ukrytého materiálu došlo k přestřelce s četnickou hlídkou. Při tom přišli o život člen paraskupiny Zinc rotmistr čs. zahraniční armády Arnošt Mikš a četnický strážmistr František Ometák, paradoxně sám též účastník tajného protinacistického odboje. 31. května 1942 nacisté zavraždili četnického strážmistra Františka Mikše a Antonína Mikše, mladší bratry padlého výsadkáře...

Těmto tragickým událostem je věnována malá výstava v 1. patře expozice Muzea Policie ČR, jejíž součástí jsou i některé předměty a doklady z pozůstalosti po Arnoštu Mikšovi. Bližší informace můžete také nalézt na těchto stránkách ve složce Osobnosti - Vzpomínky na Františka Mikše a Františka Ometáka.

30. dubna 2022 proběhly tyto veřejně přístupné akce: pietní akt u hrobu stržm. Františka Ometáka na hřbitově v Mutějovicích, pietní akt u rodného domu bratrů Mikšových v Janově č. 21, pietní akt u pomníku nadporučíka in memoriam Arnošta Mikše na Požárech u Křivoklátu, komentovaná rekonstrukce události a seskok parašutistů.

4. května 2022 na obecním úřadě v Mutějovicích se k tomuto tématu konala přednáška badatele a pracovníka Muzea Policie ČR por. v.v. René Černého.

14. května 2022 v Bělči na Karlštejnsku u domu č. 60 byl slavnostně odhalen pomník Josefa Kusého, který zde poskytoval úkryt rtm. Arnoštu Mikšovi.

Tyto akce se uskutečnily díky aktivní účasti zmíněných obcí, pamětníků, badatelů a dobrovolníků.