telefon: 224 923 619 pokladna: 974 824 855

Plné vstupné: 100,- Kč
Snížené vstupné: 50,- Kč
(děti od 6 let, studenti, senioři nad 65 let, ZTP)
Rodinné vstupné: 200,- Kč
(2 dospělí + 2 děti)

pondělí: zavřeno
úterý - neděle: 10.00 - 17.00

Křižovatka cest

Stálé expozice

Ochrana osob a majetku
Boj policie proti drogám
Ochrana obyvatelstva
Letecká služba Policie ČR - Napříč časem
Sto let bezpečnostních sborů

1955-přepadení u Jirkova

Případ sadistického sexuálního násilníka a zloděje Václava Mrázka je všeobecně znám. V letech 1951 - 1957 nejen na Chomutovsku prokazatelně spáchal 7 vražd, 4 pokusy o vraždy, čtrnáct sexuálně motivovaných útoků na nezletilé dívky, 3 krádeže vloupáním do prodejen (ve spolupachatelství se svým bratrem), 2 krádeže vloupáním do mateřské školy a jeslí, 4 krádeže vloupáním do bytů, 24 krádeže vloupáním do sklepů, 12 krádeží prádla ze zahrad a dvorů, 16 krádeží domácího zvířectva a 9 různých příležitostných krádeží. Další případy mu byly prokázány dodatečně. Při domovní prohlídce u něj kriminalisté nalezli vražednou zbraň, pistoli Walther 4/1910 ráže 7,65mm (viz. složka "Předměty dokumentující trestnou činnost"), a množství dalších věcí, jejichž původní majitele se často nepodařilo vypátrat.

Mrázek měnil bydliště i zaměstnání a útočil na různých odlehlých místech na náhodně vybrané oběti, k nimž neměl osobní vztah. Snad i proto po něm kriminalisté navzdory masivnímu nasazení pátrali tak dlouho. V souvislosti s jeho případem prověřili na 25 000 lidí. I Václav Mrázek byl zařazen do seznamu osob, určených k prověrce, neboť měl v trestním rejstříku záznam za dřívější majetkovou trestnou činnost. Než však k tomu došlo, přistihl jej 17. března 1957  horník při krádeži peněz v šatně na dole Libušín I u Kladna. Oznámil to příslušníkům oddělení Veřejné bezpečnosti (VB) ve Slaném, kteří Mrázka v souladu s trestním řádem zadrželi. Pak už vyšetřování rychle spělo k závěru. Vyhodnocení dříve zajištěných stop a svědectví vedlo k prokázání výše uvedené série trestných činů.  9. listopadu 1957 byl Václav Mrázek odsouzen k trestu smrti a 30. prosince téhož roku popraven oběšením v Praze na Pankráci.

Ve sbírkách Muzea Policie ČR je posmrtný sádrový odlitek (maska) obličeje Václava Mrázka (viz. složka "Předměty dokumentující trestnou činnost"). Tyto odlitky se dříve zhotovovaly zejména podle obličejů mrtvol neznámé totožnosti kvůli jejich pozdější identifikaci a také u pachatelů, na nichž byl vykonán trest smrti.

Vyhodnocení případu Václava Mrázka vedlo ke zkvalitnění systému analytiky, hlásné služby a výměny informací, zejména u zvlášť závažné a sériové trestné činnosti. Byla posílena koordinační funkce Hlavní správy VB.

Ve sbírkovém fondu Muzea Policie ČR je uložena i fotodokumentace z vyšetřování přepadení školačky, které skončilo relativně dobře - oběť přežila a Mrázek musel uprchnout:

28. června 1955 šla jedenáctiletá Marie Č. po cestě podél řeky Bíliny (Běly) od Olejového mlýna k Jirkovu. Stejným směrem přijel na jízdním kole i Mrázek. Kolo ukryl v opuštěném starém mlýně u Olejového rybníka a vyrazil za dívkou. Asi po dvaceti pěti metrech jí dostihl, zezadu napadl úderem do zad a odvlekl do křoví u řeky, kde jí škrtil. Dívka se bránila a křičela. Po cestě šli naštěstí i dva náhodní svědci - pánové Vondřich a Tišlér. Zaslechli dívčin křik a rozběhli se k místu činu. Mrázek dívku pustil a dal se na útěk. Před svými pronásledovateli měl náskok. Proběhl opuštěným mlýnem, v němž zanechal kolo a poté pěšky utekl zahradami, přes Palackého ulici a dále do polí a březového háje za Novým Březencem. Občané přivolali příslušníky VB. Pátrání po tehdy ještě neznámém pachateli bylo bohužel bezvýsledné. Kriminalisté ale provedli ohledání místa činu a zajištění stop, které později přispěly k usvědčení Václava Mrázka. Mimo jiné zjistili, že opuštěné kolo pocházelo z krádeže vloupáním do sklepa.

Způsob útoku na Marii Č. byl pro Mrázka typický. V některých jiných případech si ho vyhlédnuté oběti včas všimly a unikly do bezpečí. Potvrzuje to známou zkušenost, že základem úspěšné obrany je pozorování okolí, všímavost, udržování bezpečného odstupu a zachování šance na ústup. Bohužel, ne vždy se obětem podaří včas rozpoznat hrozící nebezpečí. V Mrázkově případě na to sedm z nich doplatilo svými životy, další těžkými traumaty. Zaslouží si naší úctu a pochopení...