MUZEUM POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

Ke Karlovu 1, 120 00 Praha 2 najdi na mapě >>

telefon: 224 923 619 pokladna: 974 824 855

Běžící výstavy

Bílý kruh bezpečí - 30 let pomáháme obětem
Nadace policistů a hasičů - pomáháme již 20 let
Tváře Evropy/Faces of Europe

Stálé expozice

Ochrana obyvatelstva
Letecká služba Policie ČR - Napříč časem
Sto let bezpečnostních sborů

Dopravní hriště

Dětské dopravní hřiště je v provozu od dubna do října s ohledem na počasí.

více informací o provozu

Slavín

Databáze padlých

Muzeum
						Policie České republiky - areál Karlov, Praha 2-Nové Město -
						idatabaze.czMuzea
						- idatabaze.cz
Bezbariérový přístup

1992 - Praha, vražda Filipa D.

Na ulici děti většinou potkají dobré lidi. Bohužel, ne vždy. Tento otřesný a naštěstí výjimečný případ patří k těm, které jsou varovným mementem pro všechny děti i jejich rodiče...

V pátek 16. října 1992 po čtvrté hodině odpolední si desetiletý Filip D. hrál u skalky v parku Havlíčkovy sady ("Gröbovka") v Praze, na pomezí Vinohrad a Vršovic, poblíž svého bydliště. V té době se zde potloukal také muž menší postavy a zanedbaného zjevu, příležitostný zloděj a bohužel i homosexuální pedofil. Těžko říct, čím si tento slaboduchý primitiv získal důvěru Filipa, vcelku inteligentního chlapce s dobrým školním prospěchem. Dal se s ním do řeči, sedli si na lavičku a svedl ho i k popíjení levného vína, kterému říkal "čůčo". Dětem zpravidla stoupá alkohol do hlavy rychleji než dospělým. Přiopilého chlapce pak odvedl do jednoho z domů poblíž parku, který se v té době nezamykal. Zatáhl ho do sklepa plného odpadků. Filipovi už zřejmě došlo, že je zle. Začal se bránit a křičet. Bohužel, marně. Zločinec mu rukou zacpal pusu a bodl ho nožem do hrudi. Umírajícího chlapce částečně svlékl, pohlavně zneužil, tělo zakryl dřevěnou deskou a odpadky. Z místa odnesl jeho bundu, kalhoty, boty i vražednou zbraň. Tyto věci se nikdy nepodařilo nalézt.

Místní oddělení Policie ČR v Praze 10 Vršovicích přijalo oznámení o pohřešování Filipa D. 16. října 1992 ve 22:05 hod. Místní i celostátní pátrání bylo dlouho marné. Až 17. listopadu 1992 dělníci při vyklízení sklepa jednoho z domů v ul. U Vršovického nádraží nalezli tělo zavražděného. Přivolaná výjezdová skupina Kriminální policie provedla dokumentaci a ohledání místa činu, zajištění stop a zahájila usilovné pátrání po pachateli.

1. prosince 1992 zadrželi policisté v Brně devětatřicetiletého Ervína B., v minulosti již pětkrát odsouzeného převážně za krádeže, při pokusu o únos dvacetiměsíčního chlapce. Takticky a psychologicky správně vedeným výslechem ho brněnští vyšetřovatelé přiměli k výpovědi nejen o tomto případu, ale i o jeho další trestné činnosti. Některé takto získané informace se překvapivě shodovaly se zjištěnými fakty o zatím neobjasněné vraždě Filipa D. v Praze. Obviněného Ervína B. tedy převzali k dalšímu vyšetřování kriminalisté 1. sekce odboru obecné kriminality správy hl.m. Prahy Policie ČR.

Základem dalšího postupu se stala prověrka dosavadní výpovědi obviněného formou rekognoskace terénu dne 17. prosince 1992. Chování Ervína B. v prostoru Havlíčkových sadů a okolních ulicích potvrdilo jeho znalost prostředí i místa činu vraždy. Přikládáme vám k nahlédnutí fotodokumentaci z této prověrky, pořízenou odborem kriminalistické techniky a expertíz. Na ní pak 18. prosince 1992 navázala situační rekonstrukce vraždy, porovnání zjištěných informací s výsledky provedených expertíz a další procesní úkony, které vyústily v obžalobu a pravomocné odsouzení Ervína B. k trestu odnětí svobody na 20 let s následnou ochrannou ústavní léčbou.

Vrah tvrdil, že s ním chlapec šel dobrovolně. Ale bylo to opravdu tak?

Filipovu výpověď se už bohužel nedozvíme... Čest jeho památce.

Zbývá otázka k zamyšlení, zejména pro děti a jejich rodiče: Jakou chybu tehdy Filip udělal ?